Cyklotrasa Rudno nad Hronom - Banská Štiavnica

Štiavnické vrchy patria k jedným z najkrajších chránených krajinných oblastí na slovenskom. Týmto územím vedie trasa, ktorá začína v Rudno nad Hronom a končí v meste plnom zaujímavostí, Banskej Štiavnici. Do Rudna nad Hronom môžete dôjsť aj vlakom. Železeniční stanica leží kúsok od obce zo riekou Hron.

 Z Rudna nad Hronom pôjdete okolo Rudnianského potoka do obcí Husárovské a Uhliská. Odtiaľ potom po zelenej turistickej značke smerom na Vysokú a Kopanice. Z Kopanice pôjdete ďalej k Richňavským jazerám a po zelenej turistickej značke až do Banskej Štiavnice.

Medzi najlákavejšie zaujímavosti patrí napríklad kalvárie, starý zámok, botanická záhrada alebo expozície minerálov v budove Berggerichtu. Kalvárie je súbor dvadsiatich dvoch sakrálnych stavieb. Z toho je sedemnásť kaplniek, ktoré predstavujú výjavy z ukrižovania Ježiša a siedmich bolestí Panny Márie, troch kostolov, zastavenie "Ecce homo" a božieho hrobu, všetko je situované na vrchu Scharffenberg. Stavba tohto komplexu sa začala v roku 1744 položením základného kameňa Horného kostola. Horný kostol bol dostavaný o rok neskôr. Celý komplex bol dostavaný a vysvätený v roku 1751. Počas svojej existencie bola kalvárie dvakrát rekonštruovaná, avšak po nežnej revolúcii došlo k jej najväčšiemu znehodnoteniu. Výzdoba bola rozkradnutá alebo predaná a došlo aj k devastácii objektov. Zvyšné vzácne a mobilné objekty boli premiestnené do banského múzea na Starom zámku. Od roku 2007 patrí kalvárie na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta.

Starý zámok sa nachádza v centre mesta na úpätí vrchu Paradajs. Bol postavený na prelome 15. a 16. storočia. Pôvodne vznikol ako protiturecká pevnosť z románsko-gotického kostola Panny Márie. Ten bol postavený v 13. storočí. V dnešnej dobe je tu vlastivedné múzeum a Slovenskú banícke múzeum.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 41 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!