Cyklotrasa Ružomberok - Čavoj

Pár kilometrov od vodnej nádrže Liptovská Mara leží mesto Ružomberok, do ktorého sa môžete bez problémov dostať aj vlakom. Začína tú trasa, ktorá meria 100 km a je naozaj náročná a rozhodne nie je pre začiatočníkov. Z Ružomberka pôjdete okolo rieky Váh do obcí Rybárpole, Švošov a Ľubochňa. Odtiaľ budete pokračovať cez Nolčovo, Turčianska Štiavnička až k Sklabinskemu Podzámku. Nad touto dedinou je zrúcanina hradu Sklabiňa. Hrad bol založený v 14. storočí magistrom Donča. Počas svojej existencie bol niekoľkokrát prestavovaný a upravovaný. To však skončilo v 16. storočí, kedy sa o hrad nikto nestaral. Vyhorel v roku 1944 a tak pôvodná majestátnosť hradu je sotva viditeľná. Na vlastné nebezpečenstvo je areál hradu voľne prístupný.

Ďalej pôjdete smerom na Sklabiňa, Martin, Valča a Lazany. Blízko Lazany na kopci Zniev vo výške 985 metrov sa nachádza ďalšia zrúcaninu hradu. Jedná sa o hrad Zniev, ktorý tu bol postavený v 13. storočí. Hrad bol veľmi ťažko prístupný, čo znemožnilo jeho dobytie. Hrad nebol nikdy rekonštruovan, iba niekoľkokrát prestavovaný. V 20. storočí tu prebehol rozsiahly archeologický prieskum.

Z Lazany pôjdete do obcí Kľačno, Nitrianske Pravno, Chvojnica a Čavoj

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 100 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!