Cyklotrasa Šalgovík - Kľušov

Z Šalgovíka pôjdete smerom na obce Dulova Ves, Kokošovce, Sigord, Zlatá Baňa a odtiaľ krajinou Slanských vrchov smerom na obce Petrovce a Hanušovciach nad Topoľov. Tu sa v miestnom zámočku nachádza múzeum a unikátny Archeopark, ktorý je jediným živým archeologickým múzeom v prírode na slovenský. Je tu k videniu päť obydlia z piatich období praveku a včasného stredoveku je obohnaných palisádou so vstupnou vežou. Objekty z doby kamennej, bronzovej, železnej a slovanského obdobia sú replikou archeologických nálezov z východného Slovenska.

Ďalej pôjdete do obcí Lipníky, Čelovce, Pušovce, Chmeľovec, Podhorany a Fulianka. Blízko ní sa nachádza zrúcanina Kapušianského hradu. Prvé písomné zmienky o tomto hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia. Hrad behom svoj existencie často menil majiteľa. V období stavovských povstaní bol napadnutý cisárskym vojskom a v roku 1684 ho zbúralo. Neskôr ho poškodili aj boje medzi Rusmi a Rakúšanmi v čase prvej svetovej vojny. Hradný kopec bol v roku 1950 vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je tu zameraná hlavne na mohutnej několiksetleté jedinca duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty ku hradu.

Z Fulianka pôjdete smerom na obce Tulčík, Demjata, Raslavice, Vaniškovce, Osikov, Fričkovce, Hertník a odtiaľ až do Kľušov.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 82 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!