Cyklotrasa Šimonovce - Hrachovo

Trasa sa začína v dedinke Šimonovce blízko chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Odtiaľ pôjdete smerom na Širkovce, kde môžete navštíviť zrúcaninu hradu Kapla. Zrúcaniny hradu sú ťažko rozoznateľné. Hrad bol postavený pravdepodobne. Vlastnili ho Lórántffyovci a po ich vymretí začiatkom 17. storočia hrad rýchlo striedal majiteľa. To bolo pre hrad osudným, pretože sa o neho prakticky nikto nestaral a hrad tak chátral. Dodnes sa zachovali len zvyšky valov. O pôvodnej podobe hradu sa toho veľa nevedelo, až do archeologického prieskumu, pri ktorom sa tu našla veľa zaujímavých vecí. Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí hudobný nástroj drumbľa, ktorý dosvedčuje, že hoc Kapla nikdy nebola ničím iným, než vojenskú pevnosťou, niekedy tu bolo aj veselo.

Z Širkovce pôjdete ďalej do obcí Jesenské a Hodejov. Tu sa tiež ukrývajú trosky stredovekého hradu. Hrad bol dostavaný v roku 1308 a zničený Turkami v roku 1571. O hrade Hodejov takmer neexistujú žiadne spoľahlivé písomné pramene a ani sa nedochovali žiadne hmotné pamiatky. Trosky hradu sú viditeľné iba v zime, pretože v lete je celá oblasť zarastená žihľavou a náletovými drevinami.

Z Hodejov budete pokračovať ďalej do obcí Blhovce a okolo Tienisté hory a Vrchu Hodoš do obce Konrádovce. Odtiaľ potom cez Husiná, Veľké Dravce, Nové Hony, Ružovú Osadu a Ožďany do Hrčiarske Zalužany, Hrnčiarske Vsi a okolo Selce do Hrachova. Trasa končí na miestnom vlakovom nádraží.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 54 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!