Cyklotrasa Skýcov - Kostivrch

Trasa štartuje pri rozcestníku blízkosti dediny Skýcov. Dedina Skýcov leží blízko pohoria Tríbeč, ktorému sa hovorí "slovensky Bermudský trojuholník". Napísal o ňom slovenských spisovateľ Jozef Karika, kniha sa volá Trhlina. Odtiaľ pôjdete ďalej k rozcestníku Hrušov - štará cesta. Blízko tohto rozcestníku sa nachádza zrúcanina hradu Hrušov. Tento gotický hrad stojí na kremencové vrchu Skalka. Hrad bol postavený niekedy v 13. storočí a zanikol v 18. storočí. Hrad bol údajne postavený po odchode Tatárov, strážil skýcovskou cestu z Tekov do Ponitrie. V rokoch 1928 až 1930 bol hrad zakonzervovaný. Pričinil sa o to aj prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý hrad niekoľkokrát navštívil počas svojho pobytu v letnom sídle v Topoľčiankach. Hrad je prístupný verejnosti po turisticky značených cestách.


Z rozcestníku sa vydáte smerom na dediny Rybníky, Hostie a odtiaľ údolím Hostianského potoka do obce Jedľové Kostoľany. Odtiaľ pôjdete ďalej do obce Rybníky, u ktorej sa nachádza Živánska strážna veža. Je to zrúcanina stredovekej strážnej veže, ktorá vznikla v druhej polovici 14. storočia. Strážila v tom čase významnú obchodnú cestu údolím rieky Žitavy. Zanikla po roku 1708, kedy bol zničený hrad Hrušov. Pôvodne mala niekoľko poschodí, dnes z nej však zostalo len torzo. Odtiaľ pôjdete údolím rieky Žitava do dedín Dolná Šajbu a Veľká Lehota. Potom okolo Kamenného vrchu k rozcestníku Loksova lúka a odtiaľ smerom na Bukovinu, Záhrb a Novú Baňu. V Novej Bani pôjdete okolo Pohronského múzea, ktoré je architektonickou dominantou mesta. Jedná sa o budovu bývalej radnice. Budova bola postavená v roku 1353. Z Novej Bane pôjdete údolím Suchého potoka okolo Johanské studničky do dediny Kostivrch, ktorá je aj cieľom tejto cesty.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 47 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!