Cyklotrasa Spišské Hanušovce - Poprad

Trasa sa začína v Spišských Hanušovciach, odkiaľ pôjdete cez Kežmarok až do Popradu. Najskôr pôjdete smerom na obce Hágy, Reľov, Slovenská Ves, Spišská Belá a Strážky. Nachádza sa tu krásny renesančný kaštieľ. Je tu niekoľko expozícií, ktoré prezentujú zbierku historického nábytku a interiérových doplnkov z obdobia 17. - 19. storočia na slovenských. Zaujímavou expozíciu tvorí historická knižnica, ktorá zoznámi návštevníkov s dejinami obce i zámku a s rody, ktorým zámok v minulosti patril. Významnú expozíciu v zámku tvoria obrazy Ladislava Mednyánszkeho. U zámku je udržiavaný anglický park. Zo Strážky pôjdete okolo rieky Poprad až do Kežmaroku. Tu sa nachádza hneď dve zaujímavosti.

Prvá je Kežmarský hrad prestavaný na zámok. Založený bol v polovici pätnásteho storočia na mieste kostola svätej Alžbety z polovice trinásteho storočia a v sedemnástom storočí bol prestavaný na neskoro renesančný zámok. Hrad založil Štefan Zápoľský na pokyn kráľa Mateja Korvína v roku 1462. Niekoľko rokov vlastnila hrad rodina Thököly. Na nádvorí hradu sú základy neskorogotickým románskeho kostola z 13. storočia. Cenným pamiatkovým objektom je ranne baroková kaplnka. Hrad v roku 1787 vyhorel, jeho pamiatková obnova začala začiatkom 20. storočia. Ďalšou zaujímavosťou je Kostol Najsvätejšej Trojice. Patrí medzi tzv. Artikulárny kostoly. Tie boli na slovenskom budované na prelome 17. a 18. storočia, teda v dobe neslobody protestantov, ktorí si smeli postaviť kostol len na základe povolenia 26. článku tzv. Šopronských artikul (boli vydané v roku 1681). Kostoly sa podľa nich mohli stavať len na predmestiach za mestskými hradbami a na mieste, ktoré vopred vybrala kráľovská komisia (väčšinou sa tak jednalo o močiare alebo ťažko prístupné svahy). Stavba sa musela postaviť za dobu jedného roka výhradne na náklady evanjelickej cirkvi z najlacnejšieho materiálu, ktorým bolo drevo (bez použitia iného materiálu, teda ani potrebné kovových klincov).

Z Kežmarku pôjdete ďalej do obcí Vrbov, Žakovce a odtiaľ až do Popradu.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 49 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!