Cyklotrasa Šútovo - Sklenné

Trasa začína v obci Šútovo ležiace pri národného parku Malá Fatra. Odtiaľ pôjdete okolo vodnej nádrže Krpeľany do obcí Ratkovo, Krpeľany, Nolčovo, Konské a Podhradie. Neďaleko dediny sa nachádza zvyšky Sučianskeho hradu. Hrad bol postavený v 13. storočí a leží na vrchole kopca Smreková v nadmorskej výške 890 metrov. Bol postavený za účelom ochrany cesty smerom na Liptov. V 15. storočí bola postavená malá gotická pevnôstka, ktorej zvyšky sa dodnes vypínajú priamo nad obcou. Rozpráva sa, že bola pevnôstka spojená s hradom podzemnou chodbou. Nevie sa presne, kedy hrad zanikol. Pravdepodobne k tomu došlo v roku 1488 pri vojenskej akcii kráľa Mateja. Pevnôstka však zrejme ešte nejakú chvíľu slúžila. Hrad je v zimnom období prakticky neviditeľný, pretože sa z neho zachovali zvyšky dosahujúci výšku maximálne 20 centimetrov.

Z Podhradie pôjdete smerom na dediny Turčianska Štiavnička a Sklabinský Podzámok. Tu sa nachádza zrúcanina hradu Sklabiňa. Tento stredoveký hrad bol postavený začiatkom 14. storočia. Od roku 1328 bol sídlom župy. Nanešťastie v roku 1436 vyhorel a neskôr bol opravený. Oprava bola veľmi nákladná. V 16. storočí hrad získal nový majiteľ a bol rozšírený. Stavebné úpravy prebehli najmä kvôli hroziacemu tureckému nebezpečenstvu. V súčasnej dobe sa hrad znovu opravuje. Prístup je sem povolený len na vlastné nebezpečenstvo.

Z dediny pôjdete do obcí Sklabiňa, Zazrivá, Horné Jaseno, Belá, Necpaly, Folkušová, Blatnica a Mošovce. Odtiaľ ďalej po červenej turistickej značke do Turčianske Teplice a do dediny Sklené.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 58 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!