Cyklotrasa Svatý Jur - Hlohovec

V obci sa nachádza niekoľko zaujímavostí, napríklad Pálffyovská kaštieľ a Piaristický kláštor. Kaštieľ je renesančným sídlom postaveným v roku 1609. Podľa archeologického prieskumu však bola v tomto roku budova iba radikálne prestavaná. Pôvodná budova bola postavená v prvej polovici 13. storočia. V roku 1907 ho majiteľ venoval detskej nemocnici na rekonvalescenčných pobyty. V súčasnosti v ňom sídli vzdelávacie inštitúcie. Piaristický kláštor bol postavený po roku 1720. Od roku 1685 ho tu budovali piaristi a rozšírili ho aj o budovu gymnázia. Na stene kláštora sú taký inštalované slnečné hodiny. Tie pôvodné tu umiestnili mnísi. V roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karel Drexler. Sú z glazovanej keramiky. Hodiny sú rozdelené na dve plochy: jedna plocha má hodinovej rozdelenie od 4. hodiny rána do 2. hodiny popoludní. Druhá plocha je "vesmírna" - človek preniká do vesmíru a spoznáva jeho tajomstvo. Označenie HK-1986 pripomína priblíženie Halleyovej kométy. Neďaleko obce sa tiež nachádza zrúcanina Biely Kameň. Jeho zrúcaniny ležia naproti bývalému veľkomoravskému hradisku. Hrad tu bol postavený v rokoch 1271 až 1274. Pri nájazdoch Tatárov bol prebudovaný z dreveného hradu. Hrad bol opustený už v roku 1663 a od tej doby chátra.

Z obce pôjdete do obce Pezinok. Tu sa nachádza krásny renesančný zámok postavený pred rokom 1271. Leží v parku a na jeho mieste bol pôvodne vodný hrad. Obklopovali ho dva priekopy naplnené vodou z Cajlanského potoka. Cez nej viedli dva padacie mosty. V 17. storočí bol hrad opustený a pustol. V roku 1718 ho opravil Ján Pálffy. Jeho rodina ho neskôr dala znovu opraviť, konkrétne koncom 19. storočia. Po týchto úpravách už z hradu bolo panské sídlo. Veľkých úprav sa taky dočkal počas druhej svetovej vojny.

Z Pezinku pôjdete ďalej smerom na obce Modra, Dubová a Častá. Blízkosti dediny sa nachádza hrad Červený kachlí. Odtiaľ budete pokračovať do obcí Doľany, Dlhá, Trnava, Zavar, Šúrovce, Siladice a odtiaľ až do Hlohovca. Hrad bol postavený v 11. storočí. Počas svojej existencie vždy patril významným feudálnym rodom. Na pohodlné panské sídlo hrad prestavali Erdődyové. Hrad im patril až do konca druhej svetovej vojny, kedy v ňom bola zriadená nemocnica. Po odchode sovietskych vojakov tu sídlila posádka československej armády. V dnešnej dobe zámok patrí mestu, ktoré ho chce zrekonštruovať. Okolo zámku sa rozlieha nádherný park.   


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 74 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!