Cyklotrasa Tatranská Javorina - Liptovský Ondrej

Přes Tatranský národní park vede tato trasa, ktorá začína v Tatranské Javorine a pokračuje až do Liptovského Ondreja ležiaceho kúsok od Liptovského Mikuláše. Nad obcí se tyčí lovecký kaštieľ. Jedná se o jednu z najkrásnejších historických stavieb Tatranského parku. Kaštieľ vyhlásený i za národnú kultúrnu pamiatku postavil v druhej polovici 19. storočia bohatý šľachtic Kristián Kraft, princ Hohenlohe – Öhringen, vojvoda von Ujest, pochádzajúci z významného pruského kniežacieho rodu. Knieža v Tatrách usporadúval vychýrené poľovačky, na ktorých sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy. Po smrti kniežaťa Hohenloheho predali jeho dediči kaštieľ štátu. Dnes slúži na reprezentačné účely štátu a v stanovených časoch je prístupný aj širokej verejnosti.

Z Tatranskej Javoriny pôjdete po červenej turistickej značke do obcí Ždiar a Tatranská Kotlina. Blízkosti nej sa nachádza Belianska jaskyňa. Jaskyňa vznikla eróznou činnosťou vôd z ľadovcov a zrážok vo vápencoch Belianskych Tatier. Podľa nálezov jej pravdepodobne v roku 1731 navštívili zlatokopovia. Oficiálne bola objavená až v roku 1881 a sprístupnená verejnosti. Vďaka tomu patrí medzi najstaršie sprístupnené jaskyne na slovenskom. V roku 1979 bola vyhlásená Národná prírodná pamiatkou. Z celkovej dĺžky 1752 m jaskyne je sprístupnených 1275 m chodieb. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo piatich stupňov a je najbohatšie zdobenou jaskýň Tatier. Okrem úchvatné kvapľovej výzdoby sú tu aj podzemné jazierka.

Z Tatranskej Kotliny pôjdete ďalej po červenej turistickej značke do obcí Tatranská Lesná, Starý a Nový Smokovec, Tatranská Polianka, Vyšné Hágy a okolo Štrbského Plesa smerom na obci Pribylina a ďalej cez Jakubovany až do obce Liptovský Ondrej


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 84 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!