Cyklotrasa Telgárt - Teplý Vrch

V dedine Telgárt začína trasa, ktorá vedie národným parkom Muránska planina, Slovenským rudohorím a ďalej až na hranice Juhoslovenská kotlina. Prvá zmienka o Telgárte pochádza z roku 1326. V čase Slovenského národného povstania sa v tejto oblasti viedli ťažké boje. V roku 1944 bola obec dokonca vypálená nemeckými vojskami. Obec leží v okrese Brezno na železničnej trati Margecany - Červená skala. Blízko obce sa nachádza železničný most a tunel Kornela Stodolu.


Železničný most bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na československých tratiach. Raritou slovenských železníc je aj tunel Kornela Stodolu, ktorý je jediným špirálovitým tunelom na Slovensku. Trať je unikátnym technickým riešením prekonania veľkého prevýšenia (výškový rozdiel 172 m) na pomerne krátkom 12 km úseku v zložitom teréne. Telgártsky tunel Kornela Stodolu je dlhý 1 239,6 m a postavený je do oblúka s priemerom 400 m. Telgártsky viadukt bol postavený v roku 1931.


Z Telgárte trasa pokračuje ďalej po modrej značke do obcí Šumiac, Červená Skala, Muránska Huta a Muránska Zdychava. Odtiaľ pôjdete ďalej údolím rieky Zdychava do obce Revúčka a mesta Revúca. Odtiaľ pôjdete do obcí Mokrá Lúka, Lubeník a Jelšava. Blízko dediny sa nachádza Ochtinská aragonitová jaskyňa. Jaskyňa je 300 m dlhá a bola objavená až v roku 1954 pri razení prieskumnej geologické štôlne. Výzdoba jaskyne je tvorená minerálom aragonitom. V súčasnej dobe je jaskyňa zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Od jaskyne budete pokračovať cez ochranné pásmo národného parku Slovenský kras ďalej smerom na dediny Hučín, Licince, Gemerská Ves a Skorešovo. Zo Skerešovo potom ďalej do obcí Višňové, Brusník, Rybník, Budikovany a Teplý Vrch. Pri dedine Teplý Vrch sa nachádza rovnomenná vodná nádrž.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 104 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!