Cyklotrasa Veľká Lúka - Veľký Blh

Muránska planina je národný park, ktorý sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. V jeho juhovýchodnej časti sa nachádza zrúcanina Muránskeho hradu ku ktorej sa dostanete od rozcestníku Veľká Lúka - Piesky. Hrad je tretím najvyššie položeným hradom na slovenské. Hrad stojí na vrchu Cigánka a bol postavený v 13. storočí ako kráľovský hrad. Slúžil k ochrane cesty vedúcej z Gemeri do Liptova a Zvolena. Vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. V prvej polovici 15. storočia bol prestavaný. V 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom toho storočia už nebol obývaný. V roku 1972 bol vyčistený a od roku 1980 bola vykonávaná nutná údržba hradu. Teraz je hrad prístupný verejnosti. Od hradu pôjdete späť k rozcestníku, od ktorého sa vydáte smerom na obec Muráň.


Odtiaľ pôjdete až k tunel pod Dielikom. Tunel je súčasťou nedostavanej železničnej trate z Revúcej do Tisovca. Jeho celková dĺžka je 2002 metrov. Mal prekonávať sedlo Dielik, ktoré vzniklo selektívne erózii Muránskeho zlomu. Tunel sa začal stavať v roku 1941. Práce na ňom boli prerušené tesne pred vypuknutím slovenského národného povstania. Od roku 1997 je tunel chráneným areálom pre zabezpečenie zimovisko netopierov. Toto zimovisko sa vďaka svojmu meradle radí medzi najvýznamnejšie v Európe. Kúsok od tunela sa nachádza rozcestník Sedlo - Dielik. Z rozcestníku sa vydáte k rozcestníku Nemcová - chata. Odtiaľ potom ďalej smerom na obec Ratkovské Bystré a údolím rieky Turiec do obcí Ploské a Ratková. Z Ratkovo sa vydáte smerom na Ratkovskú Suchú, Rovné, Potok, Hrušovo až do obce Teplý Vrch, u ktorej sa nachádza rovnomenná vodná nádrž. Z tejto dediny pôjdete ďalej do obce Veľký Blh, ktorá je aj cieľom tejto trasy.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 65 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!