Cyklotrasa Veľké Uherce - Nová Baňa

Trasa začína v obci Veľké Uherce blízko mesta Partizánske. Nachádza sa tu aj renesančný kaštieľ postavený v roku 1622 rodinou Bošániovcov. V 18. storočí bol prestavaný do barokového štýlu a potom v polovici 19. storočia bol znovu prestavaný, tentoraz v romantickom neogotickom slohu. Pôvodný zostala iba časť miestností na prízemí. Čoskoro po tejto radikálnej prestavbe kúpila kaštieľ rodina Thonetovcov, ktoré patril až do druhej svetovej vojny. Z Veľké Uherce pôjdete okolo vodnej nádrže do obcí Rudice, Müller a Penhýbel. Odtiaľ smerom na Malú Lehotu, kde sa nachádza kamenné andezitové mora.

Toto more je národnou prírodnou pamiatkou od roku 1975. Má rozlohu 1,4 ha a vzniklo pravdepodobne vo štvrtohorách. Andezity vznikli z lávy, ktorá mala zásaditý charakter. V priebehu sopečnej činnosti stvrdol lávový prúd a vytvorili sa odlišné formy hornín. Tuhnutie lávy bolo rýchle, pretože v tom čase klesala teplota k -60 ° C. Každý z kameňov váži okolo pol tony.

Ďalej budete pokračovať cez Bujakovo vrch k sedlu Kuchyňa a odtiaľ už do Novej Bane, kde môžete navštíviť napríklad Pohronskej múzeum.

Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 38 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!