Cyklotrasa Veľký Krtíš - Vígľaš

Táto trasa vedie okolo vojenského obvodu Lešť. Súčasťou tohto útvaru je aj letisko, na ktorom trénujú tiež hasiči. Tento vojenský obvod teraz patrí pod Ústavu špeciálneho zdravotníctva a výcviku Ministerstva obrany SR. Štart trasy je v meste Veľký Krtíš. Odtiaľ pôjdete k rozcestníku Pod Babku a od neho sa vydáte smerom na obce Dolné Strháre, Koprivnice a ďalej údolím rieky Tisovník do obcí Senné a Príboj. Odtiaľ sa na rozcestníku vydáte smerom na Imrovi Kopec a okolo vrcholu Lysec k rozcestníku U Lysce. Tu pôjdete ďalej smerom na Ľuboreč, Pražský mlyn, Prahu a Lupoč. Z Lupoč sa vydáte do Polichno, kde sa nachádza rodný dom Boženy Slančíková - Timravy. Tento dom je sprístupnený od roku 1977 a je v ňom umiestnená expozícia o jej diele a živote. Timrava sa narodila do rodiny evanjelického farára, ktorý jej vyučoval doma. Nikdy sa nevydala. Mala 9 súrodencov a spolu so sestrou Irenou vydávali rukopisný časopis ratolestí. Timrava tiež písala satirické verše, neskôr aj romány a poviedky. Vo svojich dielach sa zaoberala tematikou obrazu ľudí a jej zmýšľanie a tiež kritizovala vtedajší politické a národné problémy.


Z Polichno pôjdete ďalej smerom na obce Ábelová, Polomka, Sihla, Bukovina a odtiaľ ďalej okolo Klokočí a Pstruša do dediny Vígľaš. Trasa končí pri miestneho rovnomenného zámku. Tento zámok býval pôvodne kláštorom a to až do 14. storočia. V roku 1945 bol zámok ťažko poškodený, vyhorel. V roku 2009 začala kompletná rekonštrukcia, ktorá bola hotová v roku 2013. V roku 2014 sa zámok stal oficiálne sídlo rádu mečov kruhu. V tom istom roku bol zámok slávnostne otvorený ako kongresový hotel s poskytovaním wellness služieb. 

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 81 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!