Cyklotrasa Vrútky - Kremnica

Trasa začína v meste Vrútky nachádzajúcom sa u národného parku Malá Fatra. Odtiaľ pôjdete cez rieku Váh do dediny Lipovec a ďalej okolo rieky do obcí Turčianske Kľačany, Sučany a odtiaľ do dediny Turčianska Štiavnička. Tu sa nachádza Révayovský kaštieľ postavený v druhej polovici 16. storočia. V 18. storočí bol rozšírený o ďalšiu budovu. Na prelome 18. a 19. storočia k tomuto komplexu pribudol aj park v anglickom štýle s empírovú oranžérie. V súčasnosti tento komplex nie je prístupný verejnosti. Prebieha tu rekonštrukcia, ktorá by mala byť hotová v roku 2019. V budúcnosti by mal slúžiť ako domov pre bohatých seniorov. Z Turčianske Štiavničky sa vydáte okolo Kantorského potoka do dediny Sklabinský Podzámok. Nad ňou sa týči zrúcanina Sklabinského hradu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1309, ale postavený bol zrejme už skôr. V roku 1436 vyhorel a bol opravený. V 16. storočí bol hrad upravovaný kvôli hroziacemu tureckému nebezpečenstvu. Súčasťou hradu bol aj renesančný kostol.


Z dediny pôjdete ďalej smerom na obce Sklabiňa, Dolný Kalník, Horný Kalník a cez rozhľadňu Na Tŕní do dedín Dolné Jaseno, Horné Jaseno a cez ďalšie rozhľadňu do obce Belá, Necpaly a Blatnica. Kúsok pred Blatnica leží zrúcanina hradu Blatnica. Hrad bol postavený v 14. storočí a zanikol v 18. storočí. Dostupný je z Gaderské doliny po žltej turistickej ceste. Z Blatnice pôjdete ďalej do obcí Mošovce, Turčianske Teplice, Dolná Štubňa, Horná Štubňa do dediny Turček ležiace pri rovnomennej vodnej nádrže. Z Turčeku pôjdete ďalej okolo kostola svätého Jána Krstiteľa, pred ktorým sa nachádza symbolický stred Európy. U kostola je tiež kláštor kapucínov. Odtiaľ pôjdete ďalej do obce Krahule a do cieľa cesty, Kremnice. V Kremnici sa nachádza múzeum mincí a medailí a mestský hrad. Hrad tvorí komplex stredovekých budov. Tento komplex vznikal tri storočia. Výstavba hradu začala v 13. storočí. Súčasťou komplexu je severná veža, kostnica svätého Ondreja, banícka bašta, kostol svätej Kataríny, hodinová veža, stará radnica a schodisková bašta. 

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: MTB (horské)

Vzdialenosť: 87 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!