Cyklotrasa Zborov - Kapušany

Kúsok od Zborovského hradu začína trasa, ktorá vedie až do 50 km vzdialených Kapušian. Prvé písomné zmienky o tomto hrade pochádzajú zo začiatku 14. storočia. V rokoch 1364-1470 bol v majetku Cudarovci, po ich vymretí daroval uhorský kráľ Matej Korvín panstvo Rozgonyiovcom, ktorí tu sídlili do roku 1512. Po nich prešiel do vlastníctva Tárczayovcům, ktorým patril do roku 1548. Serédyovcům patril v rokoch 1548-1601. V roku 1601 hrad kúpili Rákociové. V období stavovských povstaní bol napadnutý cisárskym vojskom a v roku 1684 ho zbúralo. Neskôr ho poškodili aj boje medzi Rusmi a Rakúšanmi v čase prvej svetovej vojny. Hradný kopec bol už v roku 1926 vyhlásený chránenou oblasťou a jeho ochrana bola rozšírená v roku 1950 vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na slovenské. Ochrana je tu zameraná hlavne na mohutnej několiksetleté jedinca duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty ku hradu.

Zo Zborova budete pokračovať smerom na obce Andrejová, Bardejovská Nová Ves, Bardejov, Hertník, Fričkovce, Osikov, Demjata a Tulčík. Potom dôjdete do Kapušian, kde sa nachádza ďalšia zrúcanina rovnomenného hradu. Kapušiansky hrad postavili v rokoch 1410-1420 na mieste zničeného kráľovského hradu z 13. storočia. Hrad počas celej svojej existencie patril rodu Kápyovcom. Je veľmi dobre strategicky riešený. V druhej polovici 16. storočia hrad v rámci budovania protitureckej obrany prispôsobili novej vojenskej technike. V roku 1709 však hrad dobylo vojsko Františka II. Rákociho a nechalo ho podpáliť. O tri roky neskôr dala majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad opraviť. O ďalšie tri roky ho však musela definitívne zničiť.


Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 50 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!