Cyklotrasa Zemné - Ludanice

Zemné je malá dedina ležiaca blízko mesta Nové Zámky. Odtiaľ pôjdete smerom na Komoča, z ktorej potom pôjdete okolo rieky Nitry až do Nových Zámkov. Odtiaľ po červenej turistickej značke do obce Nitrianska Hradok. Nachádza sa tu poznáme archeologické náleziská Kaštieľ, ktoré dokladá osídlenie od neolitu. Inak sa tomuto územia tiež hovorí slovenský Trója. Celé nálezisko má rozlohu neuveriteľných 15 ha a vďaka tomu sa radí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe. Náleziská sa preslávilo vďaka nálezu Hrádocké Venuše - Magna Mater. Predtým bola vyobrazená na slovenských dvojkorunných. Na nálezisku je vystavená jej kópia, ktorú môžete navštíviť.

Ďalej pôjdete do obcí Mojzesovo, Vinodol, Veľký Cetín, Čechynce a Nitra. Tu môžete navštíviť známy Nitriansky hrad. Hrad tu bol postavený už v 9. storočí. Hrad mal strategický význam, pretože bol prirodzenou pevnosťou nad riekou Nitrou. Okolo hradu sa nachádza masívne opevnenia vybudované v 15. storočí, kvôli hroziacemu nebezpečenstvu zo strany Turkov. Najstaršou zachovanou hradný stavbou je kostol sv. Emmerama. ktorý bol postavený v 11. storočí. Keďže bol hrad počas svojej existencie nespočetnekrát prestavovaný, zanikol už jeho pôvodný vzhľad. Súčasná podoba hradu bola vytvorená v 18. storočí. Hrad nie je verejnosti prístupný. Môžete navštíviť iba Diecézne múzeum a katedrálu.

Z Nitry pôjdete do obcí Lužianky, Hrušovany, Oponice, Kovarce a Ludonice

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 100 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!