Cyklotrasa Zohor - Buková

Trasa sa začína v dedine Zohor, ktorá leží pri chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Celá trasa leží medzi chránenou krajinnou oblasťou Malé Karpaty a vojenským obvodom Záhorie. Zo Zohor pôjdete po červenej turistickej značke smerom na obce Lozorno, Jablonové, Pernek, Kuchyňa a Rohožník. Odtiaľ cez Sološnica do Plaveckého Podhradie. Tu sa nachádza hneď niekoľko zaujímavostí. Plavecká jaskyne, zrúcanina Plaveckého hradu a zámok Plavecké Podhradie. K Plavecké jaskyni dôjdete po modro označenej turistickej ceste, ktorá vedie až k zrúcanine Plaveckého hradu.

Jaskyňa je prírodnou pamiatkou a nachádza sa na území národnej prírodnej rezervácie Pohanská. Ide o tzv. Korózne jaskyni, ktorá je dlhá 717 m. História jaskyne siaha až do roku 1790, kedy ju nechal sprístupniť rod Pálffyovcov. Tí ju využívali ako skladisko. Do jaskyne je však aktuálne verejnosti vstup zakázaný, a je sprístupnená len raz v roku. Ďalšou zaujímavosťou je zrúcanina Plaveckého hradu. Zrúcanina je súčasťou tzv. Plaveckého krasu, teda chránenej krajinnej oblasti, v ktorej sa nachádza niekoľko krasových útvarov a jaskýň. Veľa jaskýň je vzájomne prepojených, preto je veľmi pravdepodobné, že v minulosti tvorili súčasť hradného podzemia a používali sa ako únikové chodby z hradu. Hrad bol postavený v 13. storočí ako kráľovský. V roku 1398 bol hrad v majetku Stibor zo Stiboríc. V 2 polovici 16. storočia boli vykonané renesančný úpravy. Ďalšími majiteľmi boli napríklad Szerédiovci a Fuggerovcami. Od roku 1641 potom Pálffyovci. V roku 1707 bol hrad poničený. Zámok Plavecké Podhradí je renesančná stavba so 4 krídlami, ktoré obklopujú nádvorí. Zámok bol postavený v 17. storočí a patril rodine Pálffym. Až do dnešnej doby si zanechal svoju pôvodnú podobu. V dnešnej dobe je v zámku umiestnený štátny archív. K zámku bol v 18. storočí pridaný rozsiahly park.

Z Plaveckého Podhradia pôjdete do obcí Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter a okolo vodnej nádrže Buková do obce Buková.


Náročnosť cyklotrasy: Střední

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 48 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!