Cyklotrasa Zvolenská Slatina - Polichno

Zvolenská Slatina je malá obec ležiaca vo Zvolenskej kotline v údolí Slatinského potoka. Na železničnej stanici, ktorá leží kúsok od obce, začína táto trasa. Odtiaľ pôjdete do Vígľaš, nad ktorým sa nachádza Vígľašský zámok. Zámok stojí na mieste hradu, ktorý bol postavený v 14. storočí. Koncom tohto storočia bol prestavaný na poľovnícky zámok. V čase vojny s Turkami tu bola stála vojenská posádka, ktorú viedli kráľovskí kapitáni. Roku 1945 vyhorel a odvtedy chátral až do roku 1980, kedy prebehla čiastočná rekonštrukcia. Tá bola dokončená nedávno a zámok bol pri nej prebudovaný na moderný hotel.

Z Vígľaš pôjdete ďalej po žltej turistickej značke okolo obcí Klokoč, Stará Huta a odtiaľ do Bukovinka. Potom ďalej po červenej turistickej značke k Budínsky skale a ďalej do obcí Ďurášovci, Budínskej Lazy, Divinský Lazy, Píla a okolo rybníku Mýtna do dediny Mýtna a Divín. V Divín sa nachádza ďalšia zrúcanina hradu, tentoraz však neopravené a málo zachovaná.

Tento gotický hrad bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Postavil ho jeden z príslušníkov rodu Lošonciů. Po neúspešnom sprisahania proti kráľovi bol hrad darovaný Michalovi Orságh. Tesne pred zničením patril rodu Balašovcov. V druhej polovici 17. storočia Imrich Balaša z hradu podnikal lúpežné výpravy a to až do roku 1683, kedy hrad dobyla a vypálila cisárske vojská.

Z Divín pôjdete okolo vodnej nádrže Ružiná do Podrečany a odtiaľ cez vrchol Sedem chotárov do obce Polichno.

Náročnosť cyklotrasy: Náročná

Terén: Silnice + MTB (horské)

Vzdialenosť: 58 Km

Hodnotenie cyklotrasy

Ohodnoťte, ako sa Vám cyklo výlet páčil na stupnici 1 - 5

Ako sa Vám cyklotrasa páčila?

Podeľte sa s ostatnými, ako sa Vám cyklotrasa páčila. Na aké zaujímavé miesta ste cestou narazili, odporúčania, atď.

Najnovšie cyklotrasy po ruke

Najnovšie cyklotrasy pribúdajú každým týždňom.

Možnosť cestovania a poznávanie nových miest teda stále stúpa. Buďte pritom. Nechajte si posielať najnovšie cyklotrasy každý týždeň .

 

Prajeme príjemné cyklo zážitky!